Deflace

Deflace představuje zvýšení kupní síly peněz a je tak protikladem inflace. V praxi to znamená, že se cena statků a služeb snižuje. Velmi zjednodušeně řečeno byt, který dnes stojí 10 milionů Kč, bude mít za rok hodnotu 9 milionů. Peníze v tomto případě nabývají na hodnotě samy od sebe. 

Na první pohled tak může deflace vypadat velmi příznivě, avšak pravdou je pravý opak, a to zejména v případě deflace z dlouhodobého hlediska.

Krátkodobá deflace nemusí mít vždy negativní vliv, jelikož při krátkodobém poklesu cen dojde k vyšší poptávce, která bude mít za následek oživení ekonomiky, vznik nových pracovních míst a tudíž i snížení nezaměstnanosti.

Z dlouhodobého hlediska však pokles cen povede k nižším tržbám. Následovat tak bude pokles mezd, nutnost stlačování nákladů, což povede ke snižování počtu pracovních míst a k růstu nezaměstnanosti. Soukromý sektor i firmy budou navíc omezovat své investice, jelikož držené peníze budou získávat na hodnotě samy od sebe, a proto lidé nebudou ochotni investováním riskovat. Ekonomika se tak dostává do tzv. deflační spirály.

V současné době je však velmi nepravděpodobné, že by k dlouhodobé deflaci došlo, jelikož centrální banky se s ní snaží bojovat.

Už odcházíte?

Nenechte si ujít jedinečné investiční příležitosti! Zanechte nám svůj telefon a my se vám nezávazně ozveme.

    Odesláním souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů