Investiční portfolio

Rozložení investic do různé třídy aktiv by mělo být základem každého investora. Právě zmíněné rozložení investic, se nazývá investiční portfolio. Diverzifikace portfolia je jednou z důležitých forem, kterou můžeme předejít případným ztrátám, resp. je způsobem, jak můžeme své ztráty minimalizovat. Správně nastavené portfolio je pak základem k maximalizaci zisku.

Každé investiční portfolio je individuální. Zejména u začínajících investorů je velmi důležité nechat si při sestavování portfolia poradit odborníkem, případně alespoň zkušenějším investorem. Spoléhat v tomto případě na začátečnické štěstí není úplně nejlepší volbou, protože se jedná spíš o výjimku. Je také potřeba předem znát své možnosti, očekávání a životní situaci. 

Pokud jste mladý investor, můžete si sestavit investiční portfolio s dlouhodobým horizontem – v takovém případě můžete mít i větší podíl dynamické složky, do které patří např. akcie. Dynamická složka mívá zpravidla vyšší zhodnocení, ale zároveň také větší riziko. Ve vyšším věku se doporučuje nastavit si portfolio s krátkodobým horizontem. V tomto případě se skládá především z konzervativnějších investičních forem, např. z dluhopisů. I ten nejkonzervativnější investor by však měl mít dynamickou složku zastoupenou alespoň z 10 %.

Jakmile je investiční portfolio nastaveno, je potřeba nechat jej nějakou dobu “pracovat”. Základní chybou je portfolio každý den kontrolovat a často do něj zasahovat.

Už odcházíte?

Nenechte si ujít jedinečné investiční příležitosti! Zanechte nám svůj telefon a my se vám nezávazně ozveme.

    Odesláním souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů