Blog

Proč investovat?

Chodíte do práce a máte slušný životní standard, který vám vyhovuje. Dokonce i pravidelně odkládáte peníze stranou, a tak v případě nouze můžete sáhnout do rezervy. Proč byste tedy měli investovat? Existuje hned několik důvodů.

Jedním z důvodů, proč investovat, je snaha zachovat hodnotu už vydělaných peněz. Peníze, které vyděláte a odložíte stranou, vám sice tvoří rezervu pro případ nečekaných výdajů, ale zároveň se jejich hodnota snižuje. Neplatí, že 1000 Kč odložených letos bude mít stejnou kupní sílu i za 5 let. Hodnota této 1000 Kč bankovky postupně klesá, a to vlivem inflace.

Čím vyšší inflace, tím slabší měna

Pojem inflace jsme si podrobně rozebrali v našem slovníku. V praxi jde o růst většiny cen v dané ekonomice, což znamená, že za bankovku stejné hodnoty si koupíte méně věcí.

S inflací se potýkáme každý rok, většinou se pohybuje v nižších řádech procent, ale letos se můžeme setkat i s 10% inflací, hlavně z kraje roku. Čím vyšší inflace je, tím slabší je hodnota peněz, které máme.

Jak investovat peníze proti inflaci

Není proto divu, že se mnoho lidí snaží své vydělané peníze před inflací ochránit. Asi málokdo chce odkládat peníze stranou a šetřit si na základ na hypotéku či na nové auto a zároveň vědět, že každá odložená koruna postupně ztrácí na hodnotě.

Abyste peníze ochránili před inflací, je potřeba investovat je tam, kde jejich hodnota bude růst, nebo alespoň neklesat. To poznáte jednoduše podle toho, že úroková sazba, kterou vám investiční produkt nabídne, bude vyšší, než očekávaná inflace.

Spořicí a běžné účty inflaci nepokryjí

Pro řadu lidí je nejdostupnějším produktem spořicí účet. Založí si ho během chvíle v bance, často i online, a peníze na něm uložené mají prakticky kdykoli k dispozici, stačí si je přeposlat na běžný účet. Proti inflaci vás ale spořicí účet neochrání.

Úroky nabízené na spořicích účtech prakticky nikdy nedosahují procentuální výše inflace. Na spořicím účtu tedy své peníze alespoň částečně zhodnotíte, ale v konečném součtu ztratí na hodnotě.  Ještě horší je z hlediska inflace držení peněz na běžném účtu či v hotovosti, například v trezoru. Tyto peníze nemáte úročeny vůbec nijak.

Platí, že čím větší obnos peněz budete mít odložený stranou, například právě na běžném či spořicím účtu, tím větší bude vaše ztráta. Proto se doporučuje mít na nečekané výdaje stranou jen třeba pár tisíc, či pár desítek tisíc. Zbytek peněz je dobré investovat, aby alespoň neztrácely na hodnotě.

Jak investovat? Pravidelně i jednorázově

Investice ale nabízejí mnohem více, než jen zachování hodnoty vašich vložených peněz. Nejčastěji je lidé využívají, aby svůj finanční majetek rozmnožili. Pokud chcete navýšit svoje finance, není moc jiných možností, jak to provést. 

Buď můžete šetřit, tedy odkládat stranou více peněz, než dříve (tam ale bojujete proti inflaci), nebo můžete investovat, tedy odkládat stranou každý měsíc stejnou částku, která se vám časem zhodnocuje. Více možností není, pokud nepočítáte s tím, že vyhrajete v loterii nebo že časem zdědíte jmění.

Proč investovat? Aby vám peníze vykryly výpadek příjmu

Existuje několik typů investic. Některé vám nesou pravidelné příjmy, jiné se vyplatí až časem. V každém případě vám ale správná investice přinese více peněz, než kolik jste do ní vložili. A až vám na stáří vypadne váš pravidelný příjem, pomohou vám peníze z investic vykrýt rozdíl mezi vaším původním příjmem a penzí, kterou budete pobírat. Při velmi dobré investici se dokonce můžete dostat do bodu, že v kombinaci s penzí a investicemi budete mít na stáří více peněz, než kolik jste měli v zaměstnání.

Autor: ds_martin

Podobné články

Indexové fondy: Sázka (téměř) na jistotu
Blog

Indexové fondy: Sázka (téměř) na jistotu

Vybrali jsme nejlepší indexové fondy a podívali se, jestli jde opravdu o tak jednoduchý a efektivní způsob pasivního investování.

Investice do nemovitostí: Jistý zisk nebo bublina?
Blog

Investice do nemovitostí: Jistý zisk nebo bublina?

Investování do nemovitostí je v poslední době čím dál oblíbenější. Na co byste se měli zaměřit, aby se vám taková investice vyplatila?

Vyhněte se investičním rizikům
Blog

Vyhněte se investičním rizikům

V investování vás může překvapit řada rizik. Víte, jak se jim bránit? Přečtěte si náš článek a nenechte se zaskočit žádným z nich!

Už odcházíte?

Nenechte si ujít jedinečné investiční příležitosti! Zanechte nám svůj telefon a my se vám nezávazně ozveme.

    Odesláním souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů